Duel Šolc-Merc : Nemci su osiromašili, ali ko je kriv Šolc ili Putin?
U večerašnjem TV duelu (ARD/ZDF) kandidata za budućeg nemačkog kancelara ,aktuelnog kancelara Olafa Šolca(SPD) i Fridriha Merca, šefa Hrišćansko- demokratske unije (CDU) obojica su bili saglasni da su Nemci u protekle tri godine osiromašili.
Ali,dok je Merc za to okrivio dosad vladajuću Semafor koaliciju, Šolc je odlučno rekao :
“ Ruski napad na Ukrajinu je Nemce učinio siromašnijim,a ne Ampel koalicija“.
Dva kandidata za budućeg nemačkog kancelara složila su se da je raspoloženje u Nemačkoj privredi loše,ali ne i oko toga da li je u Nemačkoj u toku deindustrijalizacija ili nije.
“ U privredi je raspoloženje loše,ali deindustrijalizacije nema“, rekao je Šolc.
“ Gde vi živite? Pa imate treću godinu zaredom recesiju, imate dva miliona nezaposlenih, talas bankrota veći nego ikad, 300 000 radnih mesta u industriji je izgubljeno, industrijska preduzeća se masovno sele u inostranstvo…To što vi tvrdite,nema nikakve veze sa stvarnošću“, rekao je Merc.
“ Nisam ja napao Ukrajinu nego Putin,nisam ja obustavio isporuke gasa, nego Putin…ne možete to staviti na teret nemačkoj vladi „, odgovorio je Šolc i pozvao se na Fajnenšel Tajms koji tvrdi da Nemačka i dalje ima dobru osnovu za rast.
“ Ali sve to je pogodilo i druge zemlje Evrope, pa imaju rast“, uzvratio je Merc.
“ Da,ali te su zemlje povećale državne dugove,a mi nismo“, branio se dalje Šolc.
Oko toga treba li Nemačka da reformiše svoju ustavnu “ kočnicu zaduživanja“ nisu se složili uopšte.
Parlamentarni izbori u Nemačkoj održavaju se 23.februara.Na njima će učestvovati 29 političkih stranaka,a kandidate za nemačkog kancelara istakli su : Socijaldemokratska partija Nemačke – Olafa Šolca, Hrišćansko – demokratska unije – Fridriha Merca,Alternativa za Nemačku – Alis Vajdl i Zeleni – Roberta Habeka.