U dve nesreće, 208 prekršaja, 2 mrtve i 53 povredjene osobe
Sredinom aprila, Ministarstvo unutrasnjih poslova Vlade Republike Srbije nas je obavestilo da će u „narednom periodu kontrolisati da li prevoznici poštuju odredbe Pravilnika o načinu obavljanja organizovanog prevoza dece“ i da „saobraćajna policija neće dozvoliti otpočinjanje prevoza dece dok ne budu ispunjeni svi uslovi propisani Pravilnikom“.
„Organizator prevoza je dužan da najkasnije u roku od 48 sati pre otpočinjanja prevoza obavesti nadležni organ unutrašnjih poslova o prevozniku, mestu i vremenu polaska, broju angažovanih autobusa, vozača i prijavljene dece i drugih lica koja učestvuju u putovanju kako bi kontrola mogla da se izvrši blagovremeno“, saopštio je tada MUP.
Od 13.do 19.juna, saopštio je MUP, na srpskim putevima saobraćajna policija je kontrolisala 13 486 vozača autobusa i kamiona i otkrila 8260 prekršaja.
Od 1460 kontrolisanih vozača autobusa, prekršaj je počinilo njih 727, a od toga 301 vozač je kažnjen zbog prekoračenja vremena upravljanja vozilom i drugih prekršaja u vezi sa tahografom.
Od 12 026 kontrolisanih vozača teretnih vozila, prekršaj je učinilo njuh 7533, od toga 2113 je kažnjeno zbog prekoračenja vremena upravljanja vozilom i drugih prekršaja u vezi sa tahografom.
U avgustu su se dogodile dve teške saobraćajne nesreće – autobus S DECOM članovima kulturno-umetničkog društva iz Batajnice pri povratku iz Bugarske i autobus s turistima pri povratku iz Grčke. U obe nesreće glavni je uzročnik bilo kršenje Zakona o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima.
Da li je autobus sa decom iz Batajnice kontrolisan pre polaska, kako propisuje saopštenje MUPa iz aprila, tek kontrolom obavljenom pošto se dogodila nesreća, u kojoj je povredjeno 28 osoba, utvrdjeni su kod pravnog lica vlasnika vozila prekršaji iz Zakona o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu zbog čega je sačinjeno 99 prekršajnih naloga za koje je predvidjena novčana kazna od 3 510 000 dinara.
Prekršaji iz Zakona o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima utvrdjeni su i kod korisnika vozila po ugovoru o zakupu i sačinjena su četiri prekršajna naloga za koje je predvidjena novčana kazna od 420 000 dinara, a podnet je i zahtev za pokretanje prekršajnog postupka po Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima.
U svom saopštenju o utvrdjenim prekršaja MUP nije naveo ime firmi, ni vlasnice autobusa ni one koja ga je uzela u zakup, ali jeste kod kontrole obavljene posle saobraćajne nesreće, koja se 21.avgusta dogodila prevrtanjem autobusa kod Pečenjevaca, i u kojoj su dve osobe poginule, a 25 ih je povredjeno.
MUP je saopštio da je po hitnom postupku izvršen nadzor nad poštovanjem propisa iz oblasti bezbednosti saobraćaja u privrednom društvu „Severtrans ad“ iz Sombora
„Prilikom nadzora utvrdjena su 94 prekršaja iz Zakona o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima za koje su sačinjeni saobraćajni nalozi za koje su propisane novčane kazne u ukupnom iznosu od 1 910 000 dinara, kao i 11 prekršaja iz Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima za koje su podneti zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka nadležnom prekršajnom sudu“, saopštio je MUP.