Dosije: Prognoze o svetskom rastu revidirane nadole
Medjunarodni monetarni fond je u julu revidirao nadole svoju prognozu o svetskom ekonomskom rastu u 2014. godini sa 3,7, koliko je prognozirao u aprilu, na 3,4 odsto.
Glavni razlozi za ovu reviziju, kako je tada objašnjeno iz ove medjunarodne finansijske organizacije, leže u neočekivano lošem početku godine u SAD i nepovoljnijem razvoju dogadjaja u zemljama u razvoju nego što se očekivalo.
Za 2015.godinu prognozira se svetski ekonomski rast od 4 odsto.
Za razvijene zemlje, MMF je prognozu za ovu godinu snizio sa 2,2 odsto na 1,8 odsto, a za zemlje u razvoju sa 5,2 na 4,6 odsto.
Prognoza za SAD snižena je na 1,7 odsto, dok je prognoza za ključnu državu EU – Nemačku povećana na 1,9 odsto (za 0,2 procentna poena). Prognoza za evrozonu snižena je na 1,1 odsto (podsetimo, Evropska centralna banka je početkom septembra tu prognozu snizila na 0,9 odsto).
Što se zemalja u razvoju tiče, MMF je u julu za ovu godunu prognozirao kineski rast od 7,4 odsto, brazilski rast od 1,3 odsto, južnoafrički rast od 1,7 odsto i ruski rast od 1,2 odsto.