Francuzi neće novi zakon o radu
Pošto su u četvrtak 24. marta protiv izmena radnog zakonodavstva u Francuskoj demonstrirali djaci i studenti, sindikati su za 31. mart zakazali nove demonstracije.
Juče je francuska vlada utvrdila tekst tog zakona i narednih nedelja o njemu bi konačnu odluku trebalo da donese francuski parlament.
Vlada je ublažila glavnu tačku spora: visinu nadoknade koju može dosuditi radni sud u slučaju neopravdanog otkaza zaposlenom. Prvobitna verzija izmena predvidjala je da radni sud može dosuditi najviše 15 mesečnih plata zaposlenom koji je, pre otkaza, u firmi radio 20 godina. Pod pritiskom protesta, francuska vlada je u novoj verziji izmena utvrdila granične veličine nadoknade samo kao preporuku.
Sporno je i fleksibilnije tretitanje 35-časovne radne nedelje. Prema vladinom predlogu, ukoliko se sindikati protive produženju radne nedelje preko propisanih 35 časova nedeljno najduže u periodu od devet nedelja, firma može postići i individualni dogovor sa zaposlenima. S tim što prosek na nivou godine mora biti 35 sati nedeljno. Ova se odredba odnosi na mala i srednja preduzeća. Njima će takodje biti dozvoljeno da organizuju referendum medju zaposlenima ukoliko ne mogu da dodju do dogovora sa sindikatima. Ali da bi referendum bio organizovan sa time se mora složiti jedan ili više sindikata koji okupljaju najmanje 30 odsto zaposlenih.
Francuska vlada veruje da će ovim i drugim izmenama efikasnijom učiniti borbu protiv nezaposlenosti. Iako francuski poslodavci i njima skloni mediji strahuju da bi u parlamentu moglo da dodje do daljih ustupaka neraspoloženju 71 odsto Francuza prema ovom zakonu, vlada paradoksalno polaže nadu u to da će poslanike uplašiti februarski podatak o rastu broja nezaposlenih za 38.400 ljudi.