Pouzdan partner Bugarska : Evropski savet sledeće nedelje o taksi na tranzit ruskog gasa?

Bugarski premijer Nikola Denkov izjavio je da postoji mogućnost da već sledeće nedelje na sastanku Evropskog saveta u Briselu počnu razgovori s predstavnicima ostalih evropskih država o taksi, koju je Bugarska prošlog petka uvela na tranzit ruskog gasa Srbiji i Rumuniji, budući da je njena vlada dokumentaciju o razlozima uvodjenja te takse već uputila Evropskoj komisiji.

Kako je prenela Bugarska nacionalna televizija, Denkov je izjavio da je sve što se uradili „na korist bugarskim gradjanima, bugarskoj privredi i bugarskoj nacionalnoj sigurnosti“.

Denkov je ostao pri stavu da Bugarska ima puno pravo da uvede takvu taksu, za primer je uzeo ugovor s turskom kompanijom Botas, i da se uvodjenjem te takse „stvara mogućnost za pravu konkurenciju izmedju tečnog prirodnog gasa iz različitih izvora i gasa koji dolazi iz Rusije“.

Ipak, mnogi analitičari i u Bugarskoj ovu odluku ocenjuju kontroverznom po više osnova i upozoravaju da bi ona mogla ne samo da pokvari odnose Bugarske sa Srbijom i Madjarskom nego i da Bugarsku odvede na dve arbitraže na kojima bi pozitivan ishod po vladu u Sofiji bio malo verovatan.

Kao prvo, uvedena taksa je praktično neka vrsta carine na ruski gas, a Bugarska nema pravo da bez dogovora s ostalim članicama EU, dakle jednostrano uvodi takve carine. Na ovu činjenicu Bugarsku je već upozorio i madjarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

Kao drugo, Bugarska ima dugoročni ugovor sa ruskom kompanijom Gasprom o prenosu gasa preko bugarske mreže,koji je, posle tendera, potpisan 2020.godine na 20 godina i sadrži fiksnu cenu tranzita za taj vremenski period.

Bugarski parlament je u Zakon o kontroli sprovodjenja restriktivnih mera s obzirom na ruske postupke na destabilizaciji situacije u Ukrajini uneo taksu od 20 odsto na tranzit ruskog prirodnog gasa preko bugarske teritorije.

Dok analitičari tvrde da će to ruski gas Srbiji i Madjarskoj poskupeti za čak 20 odsto, Denkov argumentuje da su Srbija i Madjarska imale posebne dozvole za uvoz ruskog gasa dok nije bilo alternativnih rešenja, a sad ne samo da postoje alternativni izvori nego i interkonektori, koji Srbiju i Madjarsku sa njima povezuju…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com