A da mi pomognemo:Nema rešenja za atomski otpad

Nemačka je isključila sve svoje nuklearne elektrane,ali konačno rešenje za atomski otpad nije pronašla, niti će skoro.

Kako je danas objavio nemački javni servis ARD,oslanjajući se na istraživanje Deutschlandfunk, stručnjaci Ekoinstituta došli su do zaključka da bi mesto za konačno deponovanje visokoradioaktivnog atomskog otpada, u idealnim okolnostima, moglo da bude obezbedjeno 2074.godine.

Znači,za pola veka.

Studiju Ekoinstituta naručila je nemačka vlada, i njene nadležne institucije i ministarstva u saopštenjima za medije nastoje da minimiziraju ključni nalaz studije,ali potvrdjuju da je dosad obećavani rok -2031.godina,nerealan.

U Srbiji je od 1989.godine na snazi moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana,ali je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će on biti ukinut,a poslanik Srpske napredne stranke Zoran Dragišić aprila ove godine Narodnoj skupštini je podneo Predlog zakona o ukidanju Zakona o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana, ocenjujući ga kao retrogradan i kao prepreku za društvenu diskusiju.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je novembra 2021.godine u intervjuu ruskom novinaru Vladimiru Solovjevu izjavio da “ nismo razmišljali o gradnji atomske centrale u Srbiji dok mi u Glazgovu Ursula fon der Lajen nije rekla da će Evropska unija struju dobijenu iz gasa i atoma priznati za struju dobijenu iz čistih izvora energije…a sad počinjemo da razmišljamo veoma ozbiljno…razmatramo mnoga pitanja zajedno sa Rosatomom“.

Da podsetimo, Ursula fon der Lajen je nemačka političarka, doduše, stranka kojoj pripada (CDU) u Nemačkoj trenutno nije na vlasti,ali je odluka o zatvaranju nuklearki doneta dok je na vlasti bila.

Nemačka vlada je januara 2022.godine, povodom predloga da se u EU atomska energija klasifikuje kao zelena, saopštila da odbacuje “ korišćenje atomske energije u miroljubive svrhe “

„Držimo da je atomska tehnologija opasna, držimo da je pitanje nuklearnog otpada nerazjašnjeno „,saopštio je portparol nemačke vlade Štefen Hebeštrajt.On je tom prilikom istakao da pitanje nuklearnog otpada nije rešeno u Evropskoj uniji kao celini,a klasifikaciju investicija u atomsku energiju kao zelenih ,Nemačka drži za „green washing“.

Evropskom parlamentu je podnet predlog veta na odluku o proglašenju atomske energije zelenom jer, naveli su podnosioci, „nerešeno pitanje radioaktivnog otpada nanosi štetu životnoj sredini nepredvidivih posledica“.Veto nije dobio potreban broj glasova, umalo,ali nije dobio.

Maja 2022.godine Aleksandar Vučić je u obraćanju javnosti rekao da „moramo da donesemo odluku o tome da li ćemo da gradimo modularne reaktore „.

Modularne reaktore kao novu generaciju nuklearki gura Francuska,koja već 70 odsto struje obezbedjuje iz nuklearnih elektrana.

Francuski predsednik Emanuel Makron je ranije objavio da će Francuska uložiti milijardu evra u istraživanje i gradnju Small Modular Reaktors.

Navodno su modularni reaktori sigurniji od postojećih ,takoreći sasvim sigurni.Ali, još u praksi nije provereno.

Veliki interes Francuske za modularne reaktore neki komentatori dovode u vezu sa ambicijom Makrona da ojača pozicije Francuske kao nuklearne (vojne) sile,jedine nuklearne sile u Evropskoj uniji.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com