Makron u Beogradu : Razgovori o rafalima i …struji?
Pošto je sopstvenu zemlju gurnuo u političku i institucionalnu krizu, francuski predsednik Emanuel Makron će potražiti predah u dvodnevnom rešavanju problema Srbije, najveće zemlje Zapadnog Balkana.
Francuski predsednik stiže danas u dvodnevnu posetu Srbiji.
Budući da je prodaja oružja i političko pitanje, obe strane su izrazile očekivanje da će,tokom posete, uspešno biti okončani pregovori Srbije sa francuskim proizvodjačem oružja, kompanijom Dassault Systems o kupovini 12 borbenih aviona „rafal“ .
Predsednik Srbije je najavio i razgovore o struji (?!), što bi verovatno trebalo da bude šifra za kupovinu modularnih nuklearnih reaktora, o čemu smo kao mogućnosti od 2022.godine, i odluke Evropske unije da nuklearnu energiju proglasi zelenom, više puta obaveštavani sa najvišeg mesta.
Na medijske spekulacije da bi tokom posete moglo biti razgovora i o skladištenju francuskog nuklearnog otpada u Srbiji ,oštro je gostujući na TV PINK reagovala predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić nazivajući takvo pisanje bezobrazlukom i prema Francuskoj i prema EU.
Saopštenje je tim povodom objavio i Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i upozorio nas da je u Srbiji zakonom zabranjen uvoz nuklearnog otpada stranog porekla.
U tom se saopštenju, izmedju ostalog, navodi:
„Članom 4 stav 5 Zakona o radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbednosti (Službeni glasnik RS br 95/18 i 10/19)zabranjen je uvoz radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva inostranog porekla na teritoriju RS.
S druge strane, Krivični zakonik …članom 266.prepoznaje krivična dela koja se odnose na protivpravno unošenje radioaktivnih materija u Republiku Srbiju,kao i omogućavanje i organizovanje takvih dela, te propisuje kaznene odredbe u obliku zatvorskih i novčanih kazni.
Republika Srbija je takodje zemlja potpisnica Zajedničke konvencije o sigurnosti upravljanja istrošenim gorivom i o sigurnosti upravljanja radioaktivnim otpadom ,koja je Zakonom o potvrdjivanju transponovana u domaće zakonodavstvo.Konvencija, izmedju ostalog, prepoznaje i ističe pravo svake države da zabrani uvoz na svoju teritoriju istrošenog goriva i radioaktivnog otpada stranog porekla .Zemlje potpisnice koje imaju potrebu za skladištenjem radioaktivnog otpada ili istrošenog nuklearnog goriva ,u obavezi su da izgrade odgovarajuću infrastrukturu kao i da poseduju odgovarajuće tehničke kapacitete u skladu sa medjunarodnim kriterijumima i standardima,kako bi obezbedile da pojedinci ,stanovništvo ili životna sredina budu adekvatno zaštićeni od potencijalnih radijacionih rizika.
Republika Srbija, pored navedenih pravno-administrativnih mehanizama ,koji zabranjuju uvoz i skladištenje radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva inostranog porekla, ne poseduje ni tehničke ni infrastrukturne kapacitete za skladištenje isluženog goriva“.
Medjutum, u Srbiji je zakonom uveden u moratorijum na gradnju nuklearnih elektrana,pa se svejedno sa najvišeg mesta za njih ne samo lobira…