Na vest da je Ukrajina prihvatila Trampov mirovni plan : Kremlj zvanično neobavešten
Američki mediji (ABC News, CBS…), pozivajući se na neimenovanog činovnika američke administracije, tvrde da su se Ukrajina i SAD dogovorili o uslovima mira u Ukrajini, a da je ostalo da se dogovore samo još neki nebitni detalji.
Dmitrij Peskov, pres sekretar ruskog predsednika Vladimira Putina, izjavio je za ruske medije da Kremlj zvanično nije dobio nikakav plan a da se o saznanjima medija neće izjašnjavati.
U opticaju je nezvanično bio i evropski plan za mir u Ukrajini.
Juče je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov ocenio da je, koliko je u javnosti poznat, evropski predlog nekonstruktivan, dok bi američki mogao da bude dobar osnov za dalje razgovore.
Pozivajući se na zapadna izdanja Axios
i Financial Times, ruski mediji su preneli da se prvobitni mirovni plan američkog predsednika Donalda Trampa sastoji od 28 tačaka, a da je tokom ženevski američko – ukrajinskih razgovora skraćen za 9 tačaka.
Nije precizirano sa kojom je verzijom mirovnog plana danas postignuta saglasnost sa Ukrajinom, ukoliko jeste.
Rat u Ukrajini traje od 24.febeuara 2022.godine.