Nemačka vlada odobrila kineskoj kompaniji sticanje udela u Hamburškoj luci
Vlada nemačkog kancelara Olafa Šolca ipak je odobrila da kineska državna kontejnerska kompanija Cosco stekne udeo u jednom od četiri kontejnerska terminala Hamburške luke što je u samom Hamburgu i Lučkoj kompaniji, koja lukom upravlja, primljeno s velikim olakšanjem, preneo je ARD.
Ali, Vlada je udeo od 35 odsto, koliko je kineska kompanija COSCO nameravala da stekne, smanjila na 24,9 odsto, koliko joj je odlukom vlade dozvoljeno da stekne.
Sem toga je kineskoj kompaniji zabranjeno da postavlja svoje ljude na rukovodeće položaje i poseduje pravo veta na odluke.
Vlada, u kojoj je 6 ministarstava bilo protiv vlasničkog ulaska kineske firme u jedan od šest kontejnerskih terminala Hamburške luke, smatra da je smanjenjem procenta smanjila rizik od padanja u zavisnost od kineskog partnera.
S novim udelom treba da se saglasi i COSCO.
Peking je, kako su preneli nemački mediji, odluku pozdravio, odbacio spekulacije i izrazio očekivanje da će saradnja izmedju Nemačke i Kine biti „posmatrana racionalno“.
Lučka kompanija, koja upravlja lukom Hamburg i u većinskom je vlasništvu grada Hamburga, pozdravila je odluku vlade, a predsednica Uprave Angela Titcrat je rekla da „saradnja izmedju Lučke kompanije Hamburg i Cosco ne stvara nikakve jednostrane zavisnosti“ nego „jača Hamburšku luku, osigurava radna mesta i učiniće kontejnerski terminal čvorištem za trgovinu sa Azijom“, a „jača i Nemačku kao izvoznu zemlju“.
Ona je dodala da razlike u gledanjima, na primer na poštovanje ljudskih prava u Kini, treba rešavati dijalogom.
E, mediji će u sprovodjenju nove strategije Evropske unije prema Kini, u kojoj se ta zemlja pre svega vidi kao rival i izazivač, igrati važnu ulogu, a ARD o celoj stvari ima malo drugačije mišljenje od Lučke kompanije i Senata grada Hamburga.
Nemački javni servis tvrdi da Peking stalno priča o obostranoj saradnji dok se nekoliko poslednjih godina izoluje i evropskim firmama otežava ulazak na kinesko tržište,a Kina masivno investira u infrastrukturu u inostranstvu i već u 14 evropskih luka poseduje sopstvene terminale ili udele u kompanijama koje lukama upravljaju. Većinom se, sem u grčkoj luci Pirej, radi o manjinskim udelima.
Dalje, ARD tvrdi da državna kompanija Cosco, na čijem su čelu članovi Komunističke partije, vrši misiju vlade u Pekingu : da kineski proizvodi brzo, bez prepreka i sigurnije nego proizvodi drugih država stižu na evropsko tržište.
„Kina je najveća izvozna nacija na svetu i šef partije i države Si Djinping hoće da tako i ostane“, jedan je od nemačkih prigovora kineskoj državnoj politici.