Rusija i Zapad : Razmena poklona visokog bezbednosnog značaja

Posredovala je Turska : Rusija i Belorusija s jedne ,a SAD,Nemačka,Norveška,Poljska i Slovenija s druge strane, izvršile su na aerodromu u Ankari najveću dosad razmenu svojih državljana zatvorenih na jednoj ili drugoj strani, najčešće pod optužbom za špijunažu, ali i za sajber kriminal i ubistvo.

S ruske i beloruske strane oslobodjeno je minimum 14 osoba, izveštava list Izvestija : tri Amerikanca, pet Nemaca (navode se samo tri imena), jedan vlasnik zelene karte i sedam ruskih državljana, medju kojima neki, tvrdi list Komersant, imaju i strano državljanstvo.

Sa zapadne strane oslobodjeno je 8 ruskih državljana plus dvoje dece.

Medju njima su najpoznatiji američki novinar Evan Gerškovič i ruski opozicionari Vladimir Kara Murza i Ilja Jašin ,a najkontroverzniji Vadim Krasikov, osudjen na doživotni zatvor za ubistvo usred Berlina gruzijskog državljanina čečenskog porekla, Moskva ubijenog drži za teroristu, a Nemačka njegovo ubistvo za akt ruskog državnog terorizma.

I ruski i zapadni mediji ocenjuju da je za ruskog predsednika Vladimira Putina posebno važno bilo oslobadjanje Vadima Krasikova,a za američkog predsednika Džo Bajdena oslobadjanje novinara Evana Gerškoviča i bivšeg marinca Pol Vilena.Tako da su Putin i Bajden ovom razmenom jedan drugom učinili ozbiljne političke poklone,ali nagoveštaja o tome da bi ona mogla značiti i poboljšanje opštih odnosa izmedju dve zemlje – nema.

Dok zapadne zemlje tvrde da su svi,koje je pustila Moskva, politički zatvorenici ili taoci zatočeni u cilju razmene, ruska strana je praktično potvrdila da su njeni gradjani delovali u skladu sa svojom vojnom zakletvom.

Deset(uključujući dvoje dece) ruskih državljana na moskovskom aerodromu Vnukovo sačekao je kasno u četvrtak lično ne samo ruski predsednik Vladimir Putin nego i šef Ruske obaveštajne službe Sergej Nariškin i šef Ruske službe bezbednosti Aleksandar Bortnjikov.Za prispele je bio pistavljen crveni tepih i počasni vod.

Pošto je svima čestitao povratak u domovinu,Putin je,prema sajtu Kremlja, rekao :

„Sada hoću da se obratim i onima medju vama koji imaju direktnu vezu sa vojnom službom.Hoću da vam se zahvalim na vernosti zakletvi,svome domu i domovini,koja vas ni jednog trenutka nije zaboravljala – i evo, kod kuće ste.Svi ćete biti predloženi za državne nagrade .Mi ćemo se još sresti i porazgovarati o vašoj budućnosti“.

Kremlj je ranije saopštio da je ruski predsednik „u cilju povratka gradjana Ruske Federacije, uhapšenih i zatočenih na teritoriji stranih država“ pomilovao 13 osoba.

U Nemačku je kasno u četvrtak stiglo 13 osoba i primio ih je nemački kancelar Olaf Šolc.

Puštanje na slobodu i razmena Vadima Krasnjikova, koji je osudjen na doživotnu robiju,a nije odležao ni pet godina zatvora, izazvala je veliko medijsko negodovanje u Nemačkoj.

Nemačka vlada je svoju odluku objasnila saopštenjem.

„Oslobadjanje je bilo moguće samo uz deportovan je i prebacivanje u Rusiju ruskih državljana sa uporištem u tajnim službama ,koji su bili u zatvoru u Evropi.Medju njima se nalazio i Vadim Krasikov ,koji je u Nemačkoj osudjen na doživotnu robiju ,pošto je u Berlinu ubio jednog gruzijskog državljanina“,navodi se u saopštenju.

I nastavlja :“Savezna vlada nije tu odluku donela lako.Nasuprot državnom interesu da se sprovede kazna zatvora jednog osudjenog kriminalca stajala je sloboda, fizički integritet i -u nekim slučajevima- najzad i život nevinih osoba i osoba iz političkih razloga uhapšenih u Rusiji.Naša obaveza da štitimo nemačke državljane kao i solidarnost sa SAD, bili su nam važni motivi“.

Kasnije su u bazi Endrju u državi Merilend tri američka državljanina -novinara Vol Strit Dzornala Evana Gerškoviča, marinca Pol Vilena i rusko-američku novinarku Alsu Kurmašovu, dočekali američki predsednik Džo Bajden i potpredsednica Kamala Haris, izvestio je CNN.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com