Evropa: Polovina umrlih od Covid-19 štićenici domova za stare?
Podaci su užasno alarmantni: polovina umrlih od Covid-19 u evropskim su zemljama štićenici domova za stare, dakle osobe izolovane da izolovanije ne mogu biti.
Ta je pretpostavka podstakla naučnike iz Londonske škole za ekonomiju da zatraže da se u domovima za stare, kad već dosad nije, uvede režim kao u zdravstvenim ustanovama, preneo je Gardijan.
Medjunarodna mreža za dugoročnu politiku nege objavila je 16. aprila da je udeo štićenika domova za stare u ukupnoj smrtnosti od Covid-19 sledeći: Australija 14%, Belgija 49%, Kanada 57%, Francuska 49%, Irska 55%, Norveška 64%, Singapur 20%.
Odnosno, u onim zemljama u kojima je broj preminulih od Covid-19 mali (kao Singapur), malo je i učešće štićenika domova za stare.
Zvanična statistika se prilično nemarno odnosila prema podacima iz ove populacije, a suprotno zvanično raširenim stavovima da su stari epidemijom novog koronavirusa najugroženija grupa.
U jednoj nama susednoj zemlji je osoba neposredno zadužena za korona-epidemiju neoprezno izjavila da bi ukupni podaci bili i bolji kad bi se isključili podaci o bolesti iz domova za stare.
Za Španiju se Internacionalna mreža za dugoročnu politiku nege oslonila na izveštaj nacionalne televizije od 16. aprila: Od 19.516 preminulih od Covid-19, čak 10.924 su štićenici domova za stare.
Francuska je 18. aprila objavila zvanične podatke: od 18.681 preminulog od Covid-19, 7.203 su štićenici domova za stare.
Neprijatno pitanje: “Ako smo njih prve zatvorili, kako su se zarazili”?
Pošto su sa uznemirujućom pretpostavkom u evropsku javnost prvi izašli stručnjaci pri Londonskoj školi za ekonomiju, u mnogim su se evropskim medijima pojavili takva alarmantna pitanja-komentari, kao u slovenačkom listu Delo, u kojima se traži od zvanične statistike da svaki dan objavljuje podatke iz domova za stare, kao što bi to radila da su kojim slučajem na udaru virusa porodilišta.