Azerbejdzanski način : Medjunarodnu zajednicu čekali 27 godina, pa primenili silu!

U sredu su predsednici Azerbejdžana i Srbije Ilham Alijev i Aleksandar Vučić razmenili tople  reči zahvalnosti zbog podrške koju dve zemlje pružaju jedna drugoj na medjunarodnoj areni  u zaštiti teritorijalnog suvereniteta i integriteta Avganistana i Srbije i obećali da će tako nastaviti.

Azerbejdzanski predsednik je izneo odbranu pozicije Bakua u ratu koji je u Nagorno Karabahu vodjen od 27.septembra do 10. novembra 2020.godine i završio se pobedom Azerbejdžana i vraćanjem u njegov sastav „desetina hiljada kvadratnih kilometara oslobodjenih teritorija“.

On je rekao da su azerbejdžanske zemlje dugo bile pod okupacijom i da su medjunarodne institucije i organizacije za to vreme donele brojne rezolucije, kojima se zahteva „momentalno, bezuslovno i potpuno povlačenje jermenskih trupa iz okupiranih delova Azerbejdžana“, ali nijedna rezolucija nije primenjena u praksi.

„Šta to pokazuje? To pokazuje da odluke i rezolucije koje su donele  medjunarodne organizacije i njihova primena jesu selektivne.Ponekad Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvaja rezolucije danima, ponekad je potrebno samo nekoliko sati. A kada je reč o našim problemima, mi moramo da čekamo na primenu tih rezolucija 27 godina. I tu je došlo do neuspeha. Mislim da medjunarodna zajednica mora da se pozabavi ovim pitanjem, zato što ako te odluke nisu primenjene u realnom životu, to onda zaista može da bude provokativno“, rekao je azerbejdžanski predsednik u Beogradu.

Azerbejdžan je odlučio da problem reši sam.

„Kad smo shvatili da su svi ovi napori i pregovori besmisleni, onda smo morali da pribegnemo sili, medjunarodno pravo je to priznalo, Povelja UN nam priznaje to pravo, mi koristimo pravo na samoodbranu i to pravo  svaka nacija može da primeni, uključujući i Avganistan. Mi podržavamo silom naš teritorijalni integritet, pravdu, već dve godine „, objasnio je Ilhan Alijev, predsednik Azerbejdžana.

Medjutim, Jermenija je juče od Dogovora o kolektivnoj bezbednosti i saradnji (ODKB), čiji je član, tražila da donese deklaraciju kojom se od Azerbejdžana traži da momentalno i bezuslovno napusti suverenu teritoriju Jermenije i povuče se na pozicije od 11.maja 2021.godine.

Jermenija je više puta zahtevala da se aktivira član 4. ODKB i da joj ta organizacija pruži vojnu pomoć u zaštiti teritorijalnog integriteta od „dalje azerbejdžanske agresije“.

ODKB se, medjutim, za taj sukob proglasio nenadležnim i ponudio svoje posredničke i mirotvoračke usluge.

A, kako je citirao ruski list Komersant, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko u oktobru je  bio posebno odsečan prema jermenskom predsedniku Nikoli Pašanjanu.

On ga je pozvao da sedne s Ilhanom Alijevim, ako  treba uz pomoć Rusije, i da se dogovori, jer „vama je samom jasno da nama taj konflikt nije potreban“.

Ilham Alijev je „apsolutno naš čovek“, ocenio je Lukašenko, šta će biti posle njega, ko zna, a on nije večan, dodao je beloruski predsednik.

 

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com