Čijim dronovima Rusija tuče Ukrajinu : Šta kažu rezolucije UN

Na zahtev Velike Britanije, SAD i Francuske održane su zatvorene konsultacije Saveta bezbednosti povodom informacija da Rusija u Ukrajini koristi bespilotne letilice Mohajer i Shahed uvezene iz Irana.

Pismo Savetu bezbednosti o mogućem korišćenju iranskih bespilotnih letica u ruskim napadima na infrastrukturne ciljeve u Ukrajini uputio je stalni predstavnik Ukrajine pri UN.

Na fonu ovog sastanka postavljeno je pitanje da li Rusija i Iran krše rezoluciju Saveta bezbednosti o iranskom atomskom programu broj 2231.

Rusija i Iran odlučno su odbacili tvrdnje da je Rusija od Irana uopšte kupila bespilotne letilice, a stalni predstavnik Irana pri Ujedinjenim nacijama Amid Said Iravani za IRNA je rekao da su tvrdnje o izvozu dronova iz Irana u Rusiju bez osnova, ali da izvoz naoružanja iz Irana, izmedju ostalog i dronova, nije zabranjen Rezolucijom Saveta bezbednosti UN broj 2231. Tom Rezolucijom su definisani uslovi nuklearnog programa.

Kako prenose ruski mediji, zamenik stalnog predstavnika Ruske Federacije pri UN Dmitrij Poljanski nazvao je “ još jednom rundom kampanje dezinformacija“ i očitim pokušajem da se istovremeno udari i po Rusiji i Iranu tvrdnje da je Rusija nabavila u Iranu bespilotne letilice.

Evropska unija je zaključila da ima dovoljno dokaza da je Iran isporučio Rusiji dronove kojima ruska vojska od 10.oktobra intenzivno tuče uglavnom energetsku infrastrukturu u Ukrajini, pa je Brisel zbog toga uveo sankcije za tri fizička lica i jednu organizaciju iz Irana, prenosi ARD. Te sankcije znače zabranu ulaska u EU i zaplenu imovine koju ta lica imaju na teritoriji EU.

Sankcijama EU protiv Irana pridružila se i Velika Britanija.

U ruskim medijima se navodi da se u napadima na infrastrukturne ciljeve u Ukrajini koriste dronovi Lancet.

Ministarstvo odbrane Rusije 27.septembra je saopštilo da većina bespilotnih letilica koje se proizvode u Rusiji ne odgovara taktičko – „tehničkim zahtevima Ministarstva odbrane.

“ Ministarstvo odbrane je razradilo odgovarajuće taktičko – tehničke zahteve u vezi sa  bespilotnim letilicama. I većina proizvodjača, na žalost, nije sposobna da ih ispuni. A osnovni problem je baza elemenata, saopštio je pukovnik Igor Išćuk, a preneo TASS.

Zato je Ministarstvo odbrane Rusije prinudjeno da „prima bespilotne letilice u eksploataciju u eksperimentalnom režimu“.

Ukrajina je pod kišom dronova iz Rusije od 10.oktobra. Prema navodima ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog do 20.oktobra je oštećeno 40 odsto ukrajinske energetske infrastrukture.

Povremeno se u delovima Ukrajine isključuje struja, ali i gas i voda.

Zelenski je pozvao Ukrajince da uključuju sami neophodne aparate i da tako uštede 20 odsto struje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com