Ministarka Djedović pobija obrazloženje zakona o zabrani rudarenja litijuma

Dakle, ništa nije smešno, sve je vrlo ozbiljno – odgovor na argumentaciju predloga za izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima preuzela je u nastavku sednice Narodne skupštine ministarka rudarstva i energetike Dubravka Djedović Handanović.

Ona očito namerava da govori najmanje toliko dugo koliko je govorila poslanica Narodnog pokreta Danijela Nestorović, obrazlažući izmene tog zakona.

Pošto je ljutito podsetila na ugovore sa Rio Tintom, koji su sklopljeni pre dolaska SNSa na vlast, na Nacionalnu strategiju korišćenja prirodnih dobara donetu 2012.godine,dakle za vreme vlasti onih koji su sad u opoziciji,kao i na tada utvrdjenu listu prioritetnih projekata na kojoj je pod brojem 11 eksploatacija litijuma i bora počne 2014.godine.

Rio Tinto je u tim dokumentima nazivan “ svetski poznata rudarska kompanija“,rekla je Djedović Handanović.Ona je ocenila da se opozicija ne bori protiv eksploatacije litijuma nego se bori da ta eksploatacija bude kad oni dodju na vlast.

Zato u predlogu zakona i ne piše da zabrana bude trajna, rekla je Djedović Handanović.

Onda je ministarka Djedović Handanović rekla da će preći na stručnu argumentaciju i ocenila da se u argumentaciji predlagača zakona „svi argumenti odnose na preradu, a ne na iskopavanje“.

Ona se posebno pozabavila tvrdnjama da će sumporna kiselina,koja se koristi u postupku iskopavanja litijuma, naneti ogromne štete životnoj sredini,tvrdnjama da će se u tom postupku koristiti enormne količine vode,kao i tvrdnjama da će se u Srbiji otvoriti 10 rudnika litijuma.

Ona je rekla da se sumporna kiselina u velikim količinama koristi u čitavoj industriji, recimo, ne bismo čime ni sudove imali da operemo da nije sumporne kiseline.

Ministarka tvrdi da će se sumporna kiselina u postupku izdvajanja litijuma koristiti u zatvorenim rezervoarima ispod tačke ključanja sumporne kiseline.

Tako da nikakvog isparavanja neće biti, rekla je Djedović Handanović podsećajući da je dr Dragana Djordjević najpre tvrdila da će sumporna kiselina biti korišćena na temperaturi od 250 stepeni,a posle je priznala da je pogrešila i da će to biti na 90 stepeni.

Ona tvrdi da predlagači zabrane eksploatacije litijuma i bora u svojoj argumentaciji govore o tehnologijama koje se koriste u drugim rudnicima litijuma,a da bi u Srbiji bile korišćene novije tehnologije, a rudnik bi bio podzemni i to na dubini 370 do 650 metara.

Što se otpadnih voda tiče, postojaće dva postrojenja za preradu otpadnih voda kako bi se sprečilo neželjeno isparavanje vode u najnepovoljnijim okolnostima.Otpad će biti u čvrstom,a ne u tečnom stanju.Deponija i odlagalište biće sa složenim hidroizolacionim sistemom i drenažom tako da će voda biti prečišćena najmanje do nivoa čistoće rečne vode.

Ona tvrdi da tvrdnje kako će za proizvodnju 1 tone litijuma biti potrebno 500 000 litara vode,a tačna je informacija da će biti potrebno 6600 litara vode.

Djedović Handanović tvrdi da bi Rio Tinto 70 odsto potreba za vodom pokrivao iz sopstvenih izvora (kišnica, podzemne vode na teritoriji preduzeća, recikliranje upotrebljene vode).

Rudnik litijuma dakle neće ugroziti snabdevanje stanovništva vodom , tvrdi ministarka rudarstva i energetike.

Ona tvrdi da nije tačno da se planira otvaranje 10 rudnika litijuma u Srbiji.

Jer, rekla je Djedović Handanović, overen rezerve litijuma i bora postoje samo u Jadru i nigde više,ali je 2006.godine potpisan koncesioni ugovor s Rio Tintom za istraživanje u drugim delovima Srbije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com