SAD imenovale specijalnog predstavnika za Venecuelu
Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je da su SAD imenovale bivšeg diplomatu Eliota Abramsa kao osobu odgovornu za „napore SAD da se ponovo uspostavi demokratija u Venecueli“.
Kako su preneli američki mediji, Abrams će imati funkciju specijalnog predstavnika za Venecuelu pri Stejt departmentu.
U četvrtak je američki predsednik Donald Tramp, na pitanje razmatraju li SAD vojnu intervenciju u Venecueli, rekao: “Ništa ne razmatramo, sve opcije su na stolu“.
Istog dana je Džon Bolton, savetnik američkog predsednika za bezbednost, izjavio da se razmatraju načini da se nedavno inaugurisani predsednik Venecuele Nikolas Maduro „odseče“ od para.
Istovremeno su SAD izrazile spremnost da venecuelanskom narodu upute pomoć od 20 miliona dolara.
AP je javio da je samoproglašeni privremeni predsednik Venecuele Huan Guaido, pre nego što se samoproglasio, sredinom decembra boravio u SAD, Brazilu i Kolumbiji.
Ministarstvo odbrane Kolumbije je odrečno odgovorilo na pitanje medija da li se Kolumbija sprema da ustupi svoje baze SAD u slučaju vojne intervencije u Venecueli.