Slučaj Elektrotehnički : Ministarstvo nije nikog pritiskalo
Ministarstvo nauke,tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da nije vršilo nikakav pritisak na Elektrotehnički fakultet u Beogradu u vezi sa pitanjima eksploatacije litijuma ili bilo kog drugog pitanja u vezi sa zaštitom životne sredine.
Ministarstvo podvlači da ni u jednom trenutku nije vršen pritisak po pitanju potencijalnog projekta Jadar,niti bilo kog drugog konkretnog projekta ili aktivnosti.
Ali Ministarstvo jeste, u skladu sa svojim nadležnostima, 6.septembra uputilo dopis svim relevantnim naučnoistraživačkim organizacijama, pa i Elektrotehničkom fakultetu, da se aktivno uključe u proces sagledavanja,razmatranja i stručne analize u oblasti zaštite životne sredine, sa posebnim fokusom na vodu,vazduh,zemlju i biodiverzitet (živi svet), navodi se u saopštenju.
Ministarstvo navodi da su dopisom sve pomenute organizacije pozvane da imenuju administratore u svaku ekspertsku grupu ,koju će Ministarstvo formirati za odredjene teme iz oblasti zaštite životne sredine: voda,vazduh, zemljište i biodiverzitet odnosno živi svet.
Te su organizacije pozvane i da imenuju po jednog administratora za rad na digitalnoj platformi „Održiva Srbija“.
Ministarstvo na svodi da je Elektrotehnički fakultet na dopis odgovorio 12.septembra navodeći da će na prvoj narednoj sednici Nastavno naučnog veća razmotriti u dopisu navedena pitanja.
Saopštenje Ministarstva objavljeno je pošto su neki mediji,a zatim u Narodnoj skupštini i poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović objavili da su dekan Dejan Gvozdić i cela uprava Elektrotehničkog fakulteta podneli ostavke jer je na njih vršen pritisak da se pozitivno izjasne o projektu Jadar.
RTS je objavio da je na sednici Nastavno naučnog veća tog fakulteta,na kojoj je trebalo da se izjasne o rudarenju litijuma, ostavku podneo dekan Dejan Gvozdić,ali „iz ličnih razloga“,rekao je za RTS predsednik Saveta Elektrotehničkog fakulteta profesor Miloš Cvetanović.