Januar- avgust 2025 : Turista manje, devizni prihodi za dlaku veći?
Ako novogodišnji praznici ne donesu blagotvorni preokret u sadašnjem trendu, Srbija bi ovu turističku godinu mogla da završi s manjkom i domaćih i stranih gostiju i dvostruko većim deficitom u turističkim odnosima s inostranstvom.
Po podacima Republičkog zavoda za statistiku, tokom perioda januar-avgust 2025.godine, turistička privreda u Srbiji knjižilа je za 1,9 odsto gostiju manje nego u istom periodu prošle godine – preciznije, za 3,7 odsto domaćih gostiju manje, a za 0,2 odsto stranih gostiju manje.
Turistička mesta u Srbiji imala su u tom periodu 2025.godine 2 936 436 dolazaka turista.
Budući da je broj domaćih gostiju počeo da pada još prošle godine, broj stranih gostiju je i ove godine nadmašio broj domaćih gostiju : 1 574 486 prema 1 361 948.
Ali to nije pozitivno uticalo na neto devizni priliv od turizma – jer brojke o deviznom odlivu po osnovu turizma svedoče da domaći gost nije ostao kod kuće, nego se uputio u inostranstvo.
Devizni deficit Srbije u turističkim odnosima s inostranstvom porastao je, prema podacima Narodne banke Srbije, za period januar -jul sa prošlogodišnjih 534 miliona evra na ovogodišnjih 1,032 milijardu evra
Devizni priliv od turizma 2025.godine je u tom periodu porastao za 14 miliona evra na 1578 miliona evra(+0,9%), dok je devizni odliv po osnovu putovanja gradjana Srbije u inostranstvo porastao za 512 miliona evra na 2610 miliona evra.(+24,4%)
Grčka, kao omiljena strana destinacija domaćih turista, zaslužna je za 64 odsto tog deficita.Naime, od grčkih gostiju turistička privreda Srbije zaradila je u periodu januar-jul 35,5 miliona evra, dok su turisti iz Srbije u Grčkoj potrošili 694,8 miliona evra.Negativan saldo Srbija ima i sa Crnom Gorom (-84,8 miliona), Egiptom(- 76,1 miliona) ,Tunisom -61,5 miliona)…
Dok joj je saldo s Rusijom (+124,9 miliona evra), Kinom (+106,7 miliona), BiH (+78,4 miliona), Severnom Makedonijom (+55 miliona)…pozitivan.