Bavi li se omladina u Srbiji više sportom ili više putuje?
U trećoj vladi Ane Brnabić biće ustanovljeno Ministarstvo turizma i omladine.
Od trenutnih vlada u državama nastalim na teritoriji bivše Jugoslavije, ministarstva za omladinu imaju samo vlade Republike Srpske i Crne Gore, dok u vladama Slovenije, Hrvatske, BiH, Federacije BiH i Makedonije takvih ministarstava nema.
Madjarska, Rusija i Kina takodje u svojim vladama nemaju ministarstvo za omladinu, ali Nemačka i Francuska – imaju.
Sem u Nemačkoj u kojoj je briga o omladini u okviru Ministarstva za porodicu, seniore, žene i omladinu, u svim ostalim vladama u kojima omladina ima svoje ministarstvo ono je povezano sa sportom.
U Republici Srpskoj postoji Ministarstvo porodice, omladine i sporta, u Crnoj Gori postoji Ministarstvo sporta i mladih, u Francuskoj postoji Ministarstvo za nacionalno obrazovanje, omladinu i sport.
Nije lako naći vladu u kojoj je nadjena takva veza izmedju turizma i omladine da bi se to izrazilo u zajedničkom ministarstvu.
Takva veza je uočena samo u Srbiji.
Kako je ta veza uspostavljena nije navedeno ni u zakonskim obrazloženjima ovih pretumbacija medju ministarstvima.
Prema svetskim iskustvima, najviše putuju zaposlene osobe i dominantan deo putovanja su poslovna putovanja. Tako da rašireno uverenje da najviše putuju mladi i penzioneri, jer imaju najviše vremena, izgleda da u praksi nema potvrde. Za putovanja su, sem vremena, potrebne i pare.
U Srbiji je uradjena analiza strukture stranih gostiju i potvrdjeno je isto : Najviše gostiju dolazi poslom i najviše turista su zaposlene osobe.
Ministarstvo turizma i omladine najkarakteristicnija je potvrda kritika koje je opozicija uputila novoj zbirki ministarstava vlade Srbije, naime, da je pravljena radi zadovljenja kadrovskih apetita struja unutar Srpske narodne stranke i namirenja njenih koalicionih partnera.
Kad bude predstavljen novi ministar ili ministarka nadležni za turizam i omladinu, možda će nam se prosvetliti i veza izmedju ova dva, naizgled, teško poveziva posla.