Od početka 2022.godine broj penzionera smanjen za 6620
Od januara do aprila ove godine broj penzionera je u Srbiji smanjen za 6620.
Prema podacima Republičkog fonda penzijskog i invalidskog osiguranja trend smanjenja ukupnog broja penzionera je dugogodišnji, ali je prošle godine penzionerska populacija desetkovana.
Broj penzionera u 2021.godini u odnosu na 2020. smanjen je čak za 31 822.
Trend smanjenja broja penzionera u kategoriji traje od 2015.godine i prošle godine je u kategoriji zaposlenih to smanjenje iznosilo 1, 6 odsto.
U kategoriji poljoprivrednika trend smanjenja traje od 2010.godine i prošle godine je smanjenje iznosilo 7,1 odsto.
Povećava se konstantno samo broj penzionera iz kategorije samostalnih delatnosti i taj broj je prošle godine porastao za 3,9 odsto.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u prvom kvartalu 2022.godine u Srbiji je bilo 2 869 700 zaposlenih, dok je prosečan broj penzionera u istom kvartalu bio 1655 166.
Tako je u Srbiji odnos izmedju broja penzionera i broja zaposlenih 1:1,73
Učešće prosečne penzije u prosecnoj neto plati takodje godinama pada.
U 2021.godini prosečna neto penzija je bila 44, 6 odsto prosečne plate.
U aprilu 2022.godine, prosečna penzija je činila 42,4 odsto prosečne neto plate.
Prošle godine je prosečna penzija iznosila 29 377 dinara i povećana je od 1.januara 2022. godine primenom švajcarske formule (pola stope rasta cena + pola stope rasta plata od juna 2020.do juna 2021) i jednokratnom isplatom po 20 000 dinara povećana ne nominalno za 11,1 odsto.
Godišnja inflacija u maju 2022.godine iznosila 10,4 odsto, tako da je kupovna moć prosečne penzije u tom mesecu bila za 0,7 odsto veća nego godinu dana ranije.
Udeo penzija u BDPu Srbije pao je na 9,2 odsto, nedavno je izjavio ministar finansija Siniša Mali, „što omogućava vanrednu indeksaciju i modifikaciju švajcarske formule, a da se ne ugrozi održivost javnih finansija“ .
„Ideja nam je da ukoliko je udeo penzija ispod 10 odsto BDPa, imamo pravo na vanredno uskladjivanje. Ako su penzije izmedju 10 i 10,5 odsto BDPa da se uskladjuju sa rastom prosečnih zarada u privredi, ako su izmedju 10,5 i 11 odsto da bude švajcarska formula, a ako su iznad 11 odsto BDPa da se uskladjuju sa inflacijom, objasnio je Siniša Mali i dodao da bi penzije trebalo da budu uskladjene u dva navrata u oktobru ili novembru i u januaru.
Mali je rekao da se o ovoj ideji razgovara sa Medjunarodnim monetarnim fondom.