Šta je smislio Vučić: Danas prima Hrvatsko nacionalno vijeće u Srbiji
Dogadjaj je dobio na zanimljivosti budući da se održava u još, bar medijski, vrućoj atmosferi pošto je hrvatski premijer Andrej Plenković isposlovao istorijski odlazak predstavnika srpske nacionalne manjine na proslavu 25-godišnjice akcije Oluja u Knin: predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić danas prima predstavnike Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji.
Predsednik tog veća je Jasna Vojnić.
Prema popisu iz 2011. godine u Srbiji živi 57.900 Hrvata što je 0,8% stanovnika Srbije. Od tog broja 47.033 Hrvata (2,4% stanovništva) živi u Vojvodini i 7.752 u Beogradu (0,5%).
Hrvati prigovaraju Srbiji da se nekorektno drži u vezi sa identitetom 16.706 svojih gradjana koji se izjašnjavaju kao Bunjevci.
Na sajtu Hrvatskog nacionalnog vijeća se tvrdi da je Lapovo jedina opština u Srbiji u kojoj nema nijednog Hrvata, ali i da nema nijedne opštine u kojoj oni predstavljaju ni relativnu a kamoli apsolutnu većinu.
Procentualno, najviše Hrvata živi u Apatinu (10,42%), pa u Subotici (10,23%)…u većini opština u Srbiji ih je manje od 1%.
Sa sajta Hrvatskog nacionalnog vijeća prenosimo dve grafike kretanja broja Hrvata u Srbiji uz dve napomene, koje slede.
Prema podacima i hrvatskih i srpskih demografa politički motivisane migracije tekle su i za sve vreme postojanja SFRJ, a 90-tih godina su sve nacionalne manjine doživele regres. Najveći, srpska nacionalna manjina u Hrvatskoj – sa 581.663 pripadnika u 1991. godini na 186.633 u 2011. Broj Hrvata u Srbiji smanjen je 90-tih za petinu.
A smanjenju broja Srba u Hrvatskoj kao i Hrvata u Srbiji snažno će doprineti visok indeks starenja i jedne i druge manjine.
Odnosno prema podacima iz 2002. godine, na 100 Hrvata u Srbiji mladjih od 19 godina, 255 ih je bilo starijih od 60. Taj odnos se u medjuvremenu pogoršao, pa je na svakih 100 Hrvata u Vojvodini mladjih od 19 godina, 2011. godine bilo 297,3 starijih od 60 godina, izračunao je hrvatski demograf Dražen Živić.
Kod ukupnog stanovništva Srbije, indeks starenja je 2002. godine bio 100:100, a 2018. godine je već na 100 mladjih od 19 godina bilo 142,9 starijih od 60.
Hrvati u Vojvodini su 2011. godine bili prosečno stari 48,6 godina, prosečna starost ukupnog stanovništva Srbije 2018. godine je iznosila 43,2 godine.
Sa indeksom starenja Srba u Hrvatskoj stvar je još gora nego sa indeksom starenja Hrvata u Srbiji.
Tako da će i jednih i drugih biti sve manje, a time će padati i njihova specifična težina, u svakom pogledu.
Oko toga ko je svojoj manjini obezbedio bolji položaj, Hrvatska svojim Srbima ili Srbija svojim Hrvatima, postoji totalno neslaganje izmedju Zagreba i Beograda.
Ipak ljut što se hrvatski Srbi nisu sa Miloradom Dodikom i njime dogovorili pre istorijskog odlaska na proslavu u Knin, predsednik Srbije je odlučno odbacio tvrdnju hrvatskog ambasadora u Srbiji i glavnog urednika Vjesnika iz 90-tih Hida Biščevića da je položaj Srba u Hrvatskoj na mnogo višem nivou nego položaj Hrvata u Srbiji.
Bivša hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović se u predizbornoj borbi za još jedan predsednički mandat hvalila šta je sve uspela da izdejstvuje za Hrvate u Srbiji tokom svog sastanka s Aleksandrom Vučićem u Zagrebu.
Zanimljivo da se neki dan i sam Aleksandar Vučić taksativno pohvalio šta se sve obavezao da će učiniti za svoje gradjane hrvatske nacionalnosti tokom susreta s Kolindom Grabar Kitarović u Zagrebu.
“Od 26 tačaka koje smo dogovorili, mi smo izvršili 25, a oni nijednu”, rekao je Vučić i podsetio da se broj Hrvata u Srbiji (57.900) ne može ni meriti s brojem Srba u Hrvatskoj (186.633).
Hrvatska nije ispunila dogovorene obaveze ni po jednoj tački, ali je zato broj nacionalističkih ispada u Hrvatskoj deset puta veći nego u Srbiji, rekao je Vučić.
Vučić je nabrajao uređenje rodne kuće Bana Jelačića u Petrovaradinu, pa Matiju Gupca, pa biste, pa domove kulture…
U tom kontekstu stvarno bizarno zvuče izjave predstavnika Srba u Hrvatskoj da se nadaju kako će pokopavanjem stalnih tenzija oko Oluje, svi Srbi u Hrvatskoj dobiti struju!
Kad se u Hrvatskoj govori o neuporedivo boljem položaju koji imaju Srbi u Hrvatskoj u odnosu na Hrvate u Srbiji, misli se isključivo na tri poslanička mesta u Hrvatskom saboru, koja po Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina pripadaju srpskoj nacionalnoj manjini.
Ne samo političari s desnice, nego i većina hrvatskih politikologa tu, po njihovom mišljenju, privilegiju smatra nevidjenom i obavezno oko svakih parlamentarnih izbora, a i izmedju, traže da se njenim ukidanjem Hrvatska najzad transformiše, kako kažu, u normalnu državu.
Reciprocitet po tom osnovu stalno traže i politički predstavnici Hrvata u Srbiji, najglasnije šef Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov.
Istini za volju, danas ključni hrvatski političari podsećaju da su garantovana poslanička mesta za nacionalne manjine bila uslov za samostalnost hrvatske države, ali džaba.