Fed zadržao kamatu na dosadašnjem nivou
Federalne rezerve Amerike odlučile se danas da svoju kamatu zadrže u dosadašnjim okvirima od 5,25 % do 5,50 odsto.
Istovremeno, Fed je upozorio da ne isključuje još jedno povećanje svoje ključne kamate do kraja godine, a u cilju suzbijanja inflacije, prenosi finanzen.net
Konačna odluka će zavisiti od toga da li će inflacija nastaviti da slabi ili će se njeno avgustovsko jačanje pretvoriti u trend.
Sadašnja kamata Fed najviša je za poslednje dve decenije i za rezultat ima povećanje troškova kredita, koji su u martu 2022.godine bili oko nula.
Kako izveštava BBC većina centralnih bankara, anketiranih posle zasedanja Fed, očekuju još najmanje jedno povećanje kamatne stope do kraja godine i da će ta kamata sledeće godine bitu iznad 5,5 odsto, dakle viša nego što se dosad očekivalo.