Radnici klanice Teniz pobegli od karantina u Rumuniju i Bugarsku
Klemens Teniz, vlasnik kompanije Teniz, čiju smo investiciju svojevremeno očekivali u Srbiji, konstatovao je da ovako kako je dosad bilo, dalje u toj kompaniji neće moći i najavio promene, ali ministar zdravlja pokrajine Severna Rajna Vestfalija Karl Jozef Lauman mu je otpisao da će promena biti, da će biti u vidu zakonskih obaveza i da neće zavisiti od toga ko je firmi vlasnik.
Radi se pre svega o obavezi prijavljivanja i poštovanja radnog vremena, ali i higijenskim uslovima i uslovima smeštaja radnika čak 87 nacionalnosti, koji rade za Teniz, a pošto je Bild cajtung objavio da se mnogo njih, izmedju dva testiranja na Covid-19 , brže bolje vratilo u svoje matične zemlje pre svega Rumuniju i Bugarsku, bežeći pred mogućnošću karantina.
U najvećoj nemačkoj klanici kompanije Teniz u mestu Reda – Videnbrik danas je Covid – 19 potvrdjena kod 1331 zaposlenog pošto je, na osnovu jedva prezentovanih spiskova s njihovim adresama, testirano ukupno 6139 zaposlenih. To je, izveštavaju nemački mediji, znatno manje zaposlenih nego pri ranijem testiranju, pa i pokrajinske vlasti zaključuju da je pisanje Bild cajtung istinito.
Zato su danas u ceo slučaj uključene ambasade zainteresovanih država, a predstavnici nekih od njih i u krizni štab.
Na fonu epidemije Covid-19, ukupna problematika nemačkih klanica već je neko vreme na dnevnom redu javnosti.
Po svemu sudeći, bedni uslovi u kojima u njima rade ljudi iz istočnih članica EU, a kojima se mogu zahvaliti neviđeno niske cene mesa u nemačkim prodavnicama, ne bi nikome smetali da nisu postali izvorište zaraze i za kupce tog mesa.
Sad već nije neverovatno da će se tim uslovima pozabaviti ne samo pokrajinski parlament Severne Rajne Vestfalije nego i federalni parlament Nemačke.