Najbolje je studirati u Nemačkoj
Prema upravo objavljenoj analizi sajta Study.eu ZA STRANCE je najbolje da studiraju u Nemačkoj.
Ta država je zauzela prvo mesto po rejtingu njenih univerziteta na poznatim rang listama i kvalitetu obrazovanja koje njeni univerziteti pružaju – osvojila je po tom osnovu 40,6 od mogućih 50 bodova.
Na osmom je mestu po prihvatljivosti troškova studiranja (školarina i troškovi života), a šesta je po izgledima za kasniji život i karijeru.
Po ukupnom skoru odmah iza Nemačke su: na drugom mestu Velika Britanija , koja je zauzela prvo mesto po izgledima za život i karijeru po okončanju studija, drugo mesto po kvalitetu sudiranja, ali po prihvatljivosti troškova studiranja nije medju prvih deset zemalja. Na trećem mestu je Holandija, koja je na trećem mestu i po kvalitetu obrazovanja, peta po izgledima za život i karijeru posle studiranja, ali je nema medju deset najprimamljivijih po troškovima studiranja. Na četvrtom mestu je Francuska, šesta po kvalitetu studiranja, deseta po troškovima života, ali je nema medju deset država koje strancima nude najpovoljnije uslove za život i karijeru po okončanju studija. Na petom mestu je Švedska, peta i po kvalitetu studiranja, osma po uslovima za život i karijetu po okončanju studija, ali je nema medju deset zemalja sa prihvatljivim trokovima studiranja. Na šestom mestu je Rusija, koja je četvrta po kvalitetu obrazovanja, ali je nema medju deset zemalja sa najprihvatljivijim troškovima studiranja i troškovima života kao ni medju prvih deset po dobrim izgledima za život i karijeru po okončanju studija. Na sedmom mestu je Švajarska, sedma i po kvaltetu obrazovanja i izgledima za život i karijeru, ali ne i medju deset najjeftinijih za studiranje. Na osmom mestu je Italija, koja je po kvalitetu obrazovanja na univerzitetima deveta, ali je nema medju deset zemalja koje preporučuju troškovi studiranja i izgledi za život i karijeru. Na devetom mestu je Belgija, koja nije medju prvih deset ni po jednom od posebno ocenjivanih kriterijuma. Na desetom mestu je Norveška, koju je medju prvih deset u ukupnom skoru preporučio i visok plasman na drugo mesto po kriterijumu izgledi za život i zaposlenje.
Inače, najviše bodova se dobijalo po osnovu kvaliteta obrazovanja – celih 50, zatim po visini troškova studiranja – 30 i najmanje po kriterijumu izgleda za život i karijeru – 20.
Prvoplasirana Nemačka je sakupila 83,2 poena a Norveška na desetom mestu 55,4 poena.