Šta treba znati povodom odluke Prištine da nepokretnu državnu imovinu registruje na Kosovo
Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije nazvala je “otimačinom i pljačkom” današnju odluku Vlade u Prištini da svu nepokretnu imovinu registrovanu na državu SFRJ ili na Srbiju kao njenog sukcesora registruje na Kosovo.
U vezi sa tim, korisno je znati odredbe Plana Martija Ahtisarija za Kosovo i Metohiju, koji Srbija zvanično ne priznaje, a Kosovo i priznaje i primenjuje, kao i osnovna rešenja iz Ugovora o sukcesiji bivše SFRJ koji je potpisan 2002. godine.
Kao što je poznato bazični princip na kome je skrojen Ugovor o sukcesiji bivše SFRJ je princip da sva nepokretna i pokretna imovina SFRJ pripada državi sukcesoru na čijoj se teritoriji nalazi.
“Mi smo tretirali Kosovoi Metohiju i Crnu Goru kao delove Savezne Republike Jugoslavije u čije smo ime pregovarali. Tokom pregovora takav stav su imali svi učesnici pregovora uključujući i visokog predstavnika medjunarodne zajednice ser Artura Votsa”, rekao je septembra 2013. godine naš glavni pregovarač o sukcesiji Miroljub Labus upućujući time na zaključak da se KiM nije učesnik ovog Ugovora te da se na uredjivanje odnosa Beograda i Prištine ovaj Ugovor ne može odnositi.
Što se Jugoslovenskog fonda za podsticanje razvoja nedovoljno razvijenih republika i pokrajina tiče, naš pregovarački tim se zahteva za deobnim bilansom imovine, pa i deobnim bilansom imovine nastale iz sredstava Jugoslovenskog fonda za podsticanje razvoja nedovoljno razvijenih republika i pokrajina odrekao.
„Pristup na bazi deobnog bilansa je doveo pregovore u potpunu paralizu iz koje je trebalo izaći formiranjem medjunarodne arbitraže .Arbitraža je bila krajnje rizično rešenje jer bi ona primenia pravila Bečke konvencije o državnoj svojini, iako sama konvencija nije ratifikovana što bi nama stvaralo trošak od 25 milijardi dolara“, tvrdio je istom prilikom Labus opet podvlačeći da se sve to na Kosovo i Metohiju ne odnosi.
A Planu Martija Ahtisarija za Kosovo i Metohiju sačinjenom 2007.godine a koji Srbija zvanično ne priznaje, a Kosovo i priznaje i primenjuje, razradjeno je i pitanje nepokretne i pokretne imovine koja se vodi na ime SFRJ i Srbije.
U članu 8 Opštih principa tog Plana posvećenom ekonomskim i imovinskim pitanjima navodi se:
„Nepokretna i pokretna imovina SFRJ ili Republike Srbije koja se nalazi na teritoriji Kosova u vreme ovog rešenja treba da se prenese na Kosovo“.
U Aneksu VII član 1 Ahtisarijevog plana se dalje navodi:
„Vlasnička prava u preduzećima u javnom vlasništvu (PJV)i odredjene obaveze , uključujući , ali ne ograničavajući se na prekorporacijske odgovornosti biće prebesena na Kosovo.Vlasnička prava i odredjene obaveze preduzeća u javnom vlasništvu , koja pružaju usluge samo u odredjenoj opštini ili ograničenom broju opština, naročito u oblasti snabdevanja vodom, otpada, navodnjavanja ili grejanja biće prenesena na tu opštinu ili relevantne opštine“.
Pingback: SB UN o Kosovu: Svi ostali pri svome, Priština lansirala novi sporazum - Ekonomske Vesti