Šolc u Kini : Kinezi zadovoljni, Nemci nisu nezadovoljni
Nemački Tagesschau i kineski Global Times različito su pročitali poruke 11-časovne posete Kini nemačkog kancelara Olafa Šolca, ali Global Times je u svom komentaru te posete veoma zadovoljan, dok Tageschau u svom komentaru njome nije nezadovoljan. A to nije malo, mada nije ni mnogo. Budući da je račun bez glavnog vašingtonskog krčmara.
U komentaru pod naslovom „Bez straha od kritičnih tema“, Tagesschau ističe da se „kancelar Šolc – nasuprot unapred strahovanju njegovih kritičara – nije klonio kritičnih tema tokom posete Pekingu. Naprotiv. To je više nego “ business as usual“, ali „početak jedne nove kineske strategije takodje nije“.
Šolc je pitanje progona Ujgura pomenuo, o napadu Rusije na Ukrajinu i očekivanjima i odgovornosti Kine kao članice Saveta bezbednosti govorio je opširno na konferenciji za štampu, a nije zaboravio ni da stavi primedbe na kinesku strategiju nulte tolerancije prema Covid-19, koja, po oceni Zapada, porazno deluje na svetsku ekonomiju.
U komentaru nemačkog javnog servisa, ističe se da je Šolc, što kritičari moraju da mu priznaju, dao malo citata koji bi mogli da se interpretiraju kao da on brani Kinu i zalaže se za pragmatičnu saradnju poput njegovog kineskog kolege Li Kećanga, mada je, kad je ekonomska saradnja u pitanju Šolc 6govorio o „saradnji“ i „partnerstvu“ .
Oko toga će Šolc u Nemačkoj i svojoj semafor- koaliciji imati još peripetija. Ne samo da se Kina u koalicionom sporazumu definiše, ovim redom, kao „sistemski rival, konkurent i partner“ nego Zeleni i Liberalna partija ocenjuju da je težište već dalje pomereno ka sistemskom rivalstvu.
Do ovog pomeranja došlo je, piše Tagesschau, „jer je prošlo vreme kad je Kina na svetskoj sceni delovala kao predvidiva veličina kombinujući ekonomsko otvaranje i istovremenu političku uzdržanost.Si je ekonomsko razmišljanje podredio dominantnom cilju : njegova Kina svetu nudi novi poredak i želi alternativu ‘zapadnim vrednostima“ kao što je demokratija i liberalno društvo „.
Global Times sa svoje strane ocenjuje, pozivajući se na eksperte, da Šolcova kratka ali plodna poseta daje novi zamah kinesko – nemačkim i kinesko – evropskim odnosima što jača političko poverenje i daje primer drugim evropskim državama da uravnoteže svoje kineske politike i nadju put za koegzistenciju sa Kinom, dakle kamen je temeljac za evropsku stratešku autonomiju.
„On je, dakle, poslao jasnu poruku svetu da je globalizacija nepovratan trend dok SAD ulažu napore za stvaranje malih anti – kineskih klika i kao odredjenu političku korektnost unutar Evrope nameću definisanje Kine kao rivala, a Šolcova poseta bi da ohrabri i inspiriše više lidera zapadnih država da povećaju komunikaciju s Kinom“, ocenjuje vrlo optimistično Global Times.