Svetska industrija čelika nalazi se u dramatičnoj krizi

Viškovi kapaciteta u svetskoj čeličnoj indistriji su ogromni i mere se stotinama miliona tona.

železara

Poredjenja radi, cilj Železare Smederevo je 2 miliona tona.

Smatra se da se u centru svetske krize čelične indistrije nalazi Kina. Zapad je optužuje da viškove svojih kapaciteta izvozi u inostranstvo što se dokazuje činjenicom da je u poslednje tri godine izvoz čelika iz Kine udvostručen na oko 120 miliona tona.

O problemu kineskog čelika raspravljali su nedavno u Japanu predstavnici sedam najrazvijenijih zemalja sveta, na predlog evropske industrije čelika, time se bavio i nemački Bundestag, a pritisak na Kinu da smanji svoju proizvodnju tokom nedavne posete toj zemlji vršila je i nemačka kancelarka Angela Merkel.

SAD i EU poslednjih su mecesi u nekoliko navrata podizali carine na uvoz kineskog (kao i ruskog) čelika optužujući kineske proizvodjače za dampinške cene čelika.

Zapad Kinu optužuje da svoju industriju čelika izdašno subvencioniše i time joj omogućava prodaju čelika po cenama ispod troškova. I na zapadu se priznaje da se ekspanzija jeftinog kineskog čelika delimično ima zahvaliti ovim subvenicjama.

Kina ima i očite komparativne prednosti u proizvodnji čelika: ima svoju rudu gvoždja, veliko unutrašnje tržište, a na dohvat su joj ruke azijska tržišta koja su takodje veliki potrošači čelika. Po stanovniku tako na svetu najviše čelika troši Južna Koreja – 1113 tone, pa Tajvan – 750,6 tona, Japan- 497,3 tona… Zapad Kini prigovara zbog snažnog plasiranja kineskog čelika na ova tržišta i potiskivanja zapadnih proizvpdjača koji zatm vrše pritiak na evropsko tržošte i snižavaju cenu čelika.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com